KÖŞE YAZARLARI
Skip Navigation Links
 
 
 

MOBİGEN PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI YAPILDI

MOBİGEN PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI YAPILDI
Gündem - 26.04.2016 Salı 11:00 
Bu sektörü ayağa kaldırmamız lazım.
 

MOBİGEN PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI YAPILDI

Tasarla İstihdamda Kal

Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, başvuru sahibi ve hibe faydalanıcısının Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) olduğu Mobilya Sektöründe Genç İstihdamın Arttırılması Projesi (MOBİGEN)’nin açılış toplantısı OMÜ Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda yapıldı.

Toplantıya; OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Gümüş, OMÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Samsun İŞKUR İl Müdürü Hasan Kılıçaslan, Samsun Mobilya İmalat ve İhracatçıları Derneği Başkanı Ali Akman, Mühendislik Fakültesi Bölüm Başkanları, sektör temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Bu sektörü ayağa kaldırmamız lazım

Toplantıda söz alan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan Samsun’un mobilya endüstrisinde önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayarak “Samsun’da bu sektörü ayağa kaldırmak için tasarım süreci sanırım önemli bir sacayağını oluşturmakta. Tasarım süreci bu anlamda bir nevi roket gibi ateşleyici role sahip olacak. O açıdan bu proje çok önemlidir diye düşünüyorum. Yani bu tür projeler birleşerek Samsun’da ve diğer şehirlerde Türkiye’yi belli bir noktaya getiriyor.” şeklinde konuştu. Projenin hazırlanmasında emeği geçen kişi ve kurumlara teşekkürlerini ileten Rektör Akan, nitelikli bir eğitimle nitelikli elemanların yetişeceğini dile getirdi.

Akan, Projede yer alan Tasarım Merkezine atıfta bulunarak” Projeyi yürüten ekibimiz ve paydaşlarımız böyle bir merkezin varlığını bize hediye edecek. Samsun’a ivme kazandıracak bir proje olacağını ümit ediyorum.” dedi.

Markalaşmada sıkıntılarımız var

Samsun Mobilya İmalat ve İhracatçıları Derneği Başkanı Ali Akman da bu projenin mobilya sektörünü daha iyi noktalara getirmek için bir başlangıç olduğunu ifade ederek “Samsun’da bu tür proje ve organizasyonlara çok ihtiyacımız var. Samsun mobilya sektöründe sayılı şehirlerden biri ancak markalaşma noktasında gerçekten sıkıntılarımız var. Bu iş tasarımla başlayacak, tabii tasarım farklı bir şey. Seçilen arkadaşlara buradan özellikle rica ediyorum; bu proje bir milat olabilir. Samsun ileride bu sektörün önemli bir marka şehri haline gelebilir. Çünkü Samsun’da bu potansiyel azımsanmayacak kadar değerli. Burada hep beraber birçok şeyi başarabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Bütçesi 222 bin avro ve12 ay sürecek

OMÜ Bilgisayar Mühendisliğinden Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Nurettin Şenyer ise Projenin uygulanacağı yerin TR-83 Karadeniz Bölgesi olduğunu vurgulayarak 1 Mart 2016 tarihi itibariyle Projeye başlandığını ve 12 ay süreceğini söyledi. Koordinatör Şenyer, ayrıca Projenin toplam maliyetinin 222 bin avro olduğunu sözlerine ekledi.

Şenyer, Projenin hedeflerini özetle şöyle sıraladı: Genç işsizlere nitelik ve beceri kazandırarak yeni iş imkanlarının sağlanması ve bu yolla istihdamın arttırılması, Özelde üniversite mezunu genç işsizlere mobilya sektörünün ihtiyacı olan özgün ve modern tasarım yeteneğinin kazandırılması ve bu yolla yeni işi imkanlarının yaratılması, Üniversite – Sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi ve yeni rol modellerinin üretilmesi yoluyla da sürekliliğin kazandırılması.

Yrd. Doç. Dr. Şenyer, Proje çerçevesinde 720 saatlik teorik ve 2 aylık uygulamalı eğitimin Mühendislik Fakültesinde verileceğini kaydederek bu bağlamda 20 kursiyerin seçildiğini belirtti. Koordinatör Şenyer Proje kapsamında bir tasarım merkezinin kurulacağının altını çizerek “Bu merkez Karadeniz Bölgesi’nin bu anlamda ilk tasarım merkezi olacak. Merkezi, Projemizin sekizinci ayında kurmayı planlıyoruz. Tasarım merkezimiz bir yıl süresince OMÜ Teknopark bünyesinde aktif olacak, projemiz boyunca tasarım ve hizmet verme tamamıyla ücretsiz olacak.” dedi.

“İnşallah baharın gelmesiyle oluşan zindelik Samsun’a renk katacaktır.” şeklinde başladığı konuşmasında Samsun İŞKUR İl Müdürü Hasan Kılıçaslan da iş başına geldikleri dönemden beri Samsun’da mobilya sektörünü ön plana çıkarmak için gerek belediyeler gerek STK (Sivil Toplum Kuruluşu)’lar gerekse işletmelerle çaba içerinde olduklarını söyledi. Kılıçaslan ancak bu gayretlerinin yetersiz kaldığını belirterek şöyle konuştu: “Ama itiraf etmek gerekir ki çok yol alamadık. Çoğu sektörde yol almamıza rağmen mobilya sektörünü Samsun’un sürükleyici bir sektörü haline getiremedik. Kaldı ki bizden çok geride olan bazı illerimiz hatta ilçelerimiz şu anda Türkiye’nin lokomotifi halinde. Bizler hala bir birlikteliğin, birleşmenin yahut önderliğin yerini alamadık. İnşallah bu proje bunun ilk adımı olur.” ifadelerini kullandı.

MOBİGEN’in proje ekibi; Proje koordinatörü OMÜ Bilgisayar Mühendisliğinden Yrd. Doç. Dr. Nurettin Şenyer, Proje Yönetim Ofisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sema Arıman, Proje asistanı OMÜ Bilgisayar Mühendisliğinden Yrd. Doç. Dr. İsmail İşeri ve Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksekokulundan Öğretim Görevlisi Erkan Demirci’den oluşuyor.

Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!

İlgili Diğer Haberler

Prof. Dr. Sait Bilgiç, törenle görevi Prof. Dr. Hüseyin Akan’dan devraldı.
16 Ağustos 2016 Salı
15 Temmuz Demokrasi Parkı ve Demokrasi Şehitler Anıtı açıldı.
05 Ağustos 2016 Cuma
Adalet MYO Mezuniyet Töreni Yapıldı
03 Haziran 2016 Cuma
İstanbul merkez ve Samsun Yapı Kredi Çağrı Merkezi’nden yönetici ve uzmanlar katıldı.
11 Mayıs 2016 Çarşamba